EN Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się rozpoznaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Najbardziej powszechną metodą leczenia jest tutaj leczenie kanałowe. Miazga to najbardziej delikatna i unerwiona część zęba, chroniona przez zębinę otoczoną szkliwem i cementem korzeniowym. Niestety w wyniku procesów chorobowych w jamie ustnej czasami taka ochrona nie pomaga i miazga zęba ulega zakażeniu.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi z komory i systemu kanałowego; opracowaniu kanału, w którym kiedyś był nerw, odkażeniu i szczelnym wypełnieniu kanału. Jest to jeden z najważniejszych działów stomatologii, który poprzez zaawansowane leczenie umożliwia uratowanie bardzo chorych zębów przed ich wyrwaniem.

Leczenie odbywa się na bardzo małych przestrzeniach, a jego trwałość i skuteczność zależy od precyzji. W Ortodencie wykonujemy leczenie kanałowe wyłącznie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu stworzonego specjalnie w tym celu.

Nasze atuty

Leczenie pod mikroskopem +-

Komora zęba to przestrzeń ok. 3 - 4 mm, ujścia i średnica kanałów często są mniejsze niż 0,1 mm. Skuteczność leczenia na tak małych przestrzeniach nie byłaby możliwa bez powiększenia i oświetlenia pola zabiegowego za pomocą mikroskopu. Wszystkie zabiegi wykonujemy w powiększeniu, z wykorzystaniem mikroskopu OpmiPico, Carl Zeiss, światowego lidera w dziedzinie optyki.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia m. in.:

  • lokalizację wąskich kanałów i ich odgałęzień oraz dodatkowych kanałów korzeniowych, które w tradycyjnym leczeniu często bywają niewidoczne dla lekarza, a przez to nie zostają opracowane i stają się przyczyną niepowodzeń w leczeniu endodontycznym;
  • ustalenie prawidłowego rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia kanałowego w przypadku niewidocznych gołym okiem pęknięć czy złamań tkanek zęba;
  • pokonywanie niedrożności wewnątrz kanału korzeniowego, który czasem bywa całkowicie zobliterowany (zamknięty);
  • usuwanie złamanych narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo - korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał podczas leczenia reendo (powtórne leczenie kanałowe);
  • zamykanie perforacji dna komory oraz kanałów korzeniowych (MTA);
  • powtórne leczenie kanałowe (bardziej skomplikowane niż leczenie pierwotne).

Diagnostyka na miejscu +-

Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest dokładne zdiagnozowanie problemu i decyzja o tym, jakie leczenie należy podjąć. W Ortodencie dysponujemy nowoczesnym aparatem Siemens Orthophos, który wykonuje zdjęcia RTG, punktowe, pantomogram. To pozwala nam na trafną diagnostykę leczonych zębów. Rentgen umożliwia lekarzowi ocenę anatomii korzenia, rozległości infekcji oraz sprawdzenie czy ząb był już wcześniej leczony i z jakim skutkiem.

Zdjęcia RTG wykonywane są również po leczeniu kanałowym, co pozwala na natychmiastową ocenę skuteczności leczenia.

Izolacja koferdamem +-

Bardzo ważna w leczeniu kanałowym jest dokładna izolacja pola pracy, by w miejsce leczenia nie dostawała się ślina. Dzięki dobrej izolacji leczenie endodontyczne może być skuteczne, a efekty długotrwałe. W Ortodencie jako izolację pola pracy stosujemy wyłącznie koferdam, tzw. ślinochron. Stanowi go cienka, najczęściej lateksowa guma, w której znajduje się otwór, przez który odizolowuje się wybrany ząb czy zęby. Na gumę zakłada się klamrę, jest ich kilka rodzajów, dobieranych w zależności od wielkości zęba. Na końcu naciąga się go na ramkę zakładaną wokół ust pacjenta.

Wykorzystanie koferdamu zapewnia lepsze rezultatu poprzez:

  • utrzymanie maksymalnej suchości pola zabiegowego;
  • utrzymanie bariery aseptycznej;
  • większy dostęp do pola zabiegowego;
  • większa widoczność pola zabiegowego;
  • komfort pacjenta (brak niewygodnych wałków z ligniny).

Opracowanie kanałów korzeniowych - Morita Dentaport ZX +-

Dentaport ZX jest dwumodułowym wielofunkcyjnym urządzeniem, opracowanym pod kątem wymogów leczenia kanałowego. Urządzenie służy do jednoczasowego opracowywania i pomiaru kanałów korzeniowych. Dodatkowo w trakcie opracowywania kanału jest on płukany różnymi środkami bakteriobójczymi.

Dokładne opracowanie kanałów bez wykorzystania endometru jest prawie niemożliwe ze względu na różny kształt, długość i szerokość kanałów. Praca tym urządzeniem pozwala naszym lekarzom na najwyższą precyzję. Informacja o dokładnej pozycji pilnika w kanale wyświetlana jest na dużym wyraźnym ekranie, a moment zbliżenia się pilnika do wierzchołka kanału jest dodatkowo sygnalizowany akustycznie.

Szczelne wypełnienie kanału - Calamus Dual +-

Po opracowaniu kanału należy go szczelnie zamknąć, by chronić go przed bakteriami. Hermetyczne zamknięcie kanału jest jednym z warunków trwałości leczenia. W Ortodencie stosujemy jedną z najbardziej skutecznych metod, czyli wypełnianie za pomocą termoplastycznej gutaperki, przy wykorzystaniu innowacyjnego urządzenia Calamus Dual. Jest zintegrowanym urządzeniem do wypełniania kanałów korzeniowych przy leczeniu kanałowym. Urządzenie to pozwala na dokładne i szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych ciekłą gutaperką. W pierwszej fazie wypełnia się okolicę przywierzchołkową, natomiast w drugiej aplikuje gorącą gutaperkę i kondensuje całość. Dzięki takiemu wypełnieniu kanałów ząb może posłużyć na długie lata. Dzięki wykorzystaniu Calamus Dual leczenie kanałowe jest szybsze i bardziej precyzyjne, co gwarantuje ochronę zęba na długie lata.