Protezy szkieletowe
Proteza szkieletowa to rodzaj protezy ruchomej, wykonywanej tylko przy częściowych brakach zębowych. Nie można jej wykonać przy bezzębiu całkowitym. W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych, proteza szkieletowa nie osiada jedynie na dziąsłach na błonie śluzowej, lecz opiera się na zębach, dzięki czemu nie uciska kości i nie powoduje jej zaniku. Zęby filarowe, na które będą przenoszone siły, muszą być solidne (długi korzeń i nie zniszczona korona).
Proteza szkieletowa zbudowana jest z metalu, jest solidna, a zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym jest ograniczony do minimum, co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów z odruchem wymiotnym. Zęby w protezie wykonane są z akrylu, a ich kolor dobierany jest według koloru pozostałych zębów pacjenta. Przy lekkim uśmiechu widać tylko zęby i ewentualnie różowy akryl, który imituje dziąsło.
Proteza utrzymuje się w jamie ustnej za pomocą klamer, które inaczej niż w protezach osiadających, nie obejmują zęba dookoła, lecz opierają się głównie na powierzchni zgryzowej. Przy tej protezie możliwe jest zastosowanie elementów precyzyjnych: kuleczek, zatrzasków, zasuw itd., które jak zamek do klucza pasują do anatomii pozostałych zębów (proteza przy zakładaniu robi “klik” i zasuwka trzyma protezę na miejscu). Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy obawiają się wypadnięcia protezy podczas wykonywania codziennych czynności.
Szynoprotezy
Szynoprotezy są protezami szkieletowymi stosowanymi w przypadku pacjentów borykających się z parodontozą. Szynoprotezy mają za zadanie ustabilizować rozchwiane zęby, a tym samym powodują, że wypadnięcie zębów może zostać opóźnione w czasie lub całkowicie zażegnane. Ten typ protez posiada o wiele bardziej rozbudowane klamry mające na celu skuteczne przytrzymywanie zębów.
Funkcje protezy szkieletowej:
- przywrócenie funkcji żucia i poprawnej wymowy;
- profilaktyka układu stomatognatycznego przed zniszczeniem;
- możliwość szynowania znajdujących się w jamie ustnej zębów ;
- korzystne rozłożenie sił zgryzowych na podłożu.
Najważniejsze zalety protezy szkieletowej:
- nie osiada na dziąśle, nie uciska kości i tym samym nie powoduje jej zaniku;
- płyta górna jest ograniczona i cienka, toteż nie zaburza czucia temperatury i smaku jedzonych potraw;
- świetnie trzymają się na zębach za pomocą klamer, zatrzasków, zasuw itd.;
- zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię - łatwiej się do niej przyzwyczaić;
- trwałość- wytrzymałość protez z metalu jest dużo większa niż protez akrylowych.
Wady protezy szkieletowej:
- dosyć wysoka cena;
- pomimo, iż są wygodne, to jednak pacjent odczuwa większy komfort w przypadku noszenia mostu estetyka (częsta widoczność obecnych klamer).