Leczenie próchnicy
Próchnica to najbardziej powszechna choroba zębów i jest przyczyną innych schorzeń. Powstanie próchnicy to proces, który polega na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. Powstaje wskutek jedzenia cukrów występujących niemal w każdym pokarmie, a najwięcej w formie słodyczy, owoców czy soków. Cukry te są pożywką dla bakterii próchnicotwórczych, które niszczą kolejne warstwy zęba. Leczeniu należy się poddać już na etapie uszkodzenia twardej tkanki zęba. W przeciwnym razie próchnica będzie postępować i może dojść do zainfekowania miazgi (unerwionej tkanki w środku zęba) i konieczne jest leczenie kanałowe, dużo bardziej nieprzyjemne i kosztowne. Warto więc regularnie kontrolować zęby i leczyć próchnice we wstępnej fazie jej rozwoju.
Leczenie próchnicy we wstępnej fazie jej rozwoju polega na usunięciu zainfekowanych próchnicą tkanek zęba i wypełnieniu ubytku odpowiednim komponentem.
Nasi lekarze korzystają z nowoczesnego sprzętu, który umożliwia szybkie oczyszczenie zęba z próchnicy, a sam proces może przebiegać bez bólu. Pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia, w tym również ze znieczulenia komputerowego The Wand.
Po opracowaniu zęba, czyli oczyszczeniu go z chorych tkanek należy szczelnie zabezpieczyć pozostałe zdrowe tkanki zęba przed środowiskiem zewnętrznym i bakteriami. Ten etap nazywamy wypełnieniem i odbudową tkanek zęba. Wykorzystywane w Ortodencie technologie i materiały pozwalają na osiągnięcie bardzo trwałego i niezwykle estetycznego wypełnienia, które jest w zasadzie niewidoczne. Rodzaj wypełnienia dobierany jest indywidualnie do danego przypadku.
W naszych gabinetach oferujemy tradycyjne wypełnienia kompozytowe, a także bardziej zaawansowane wypełnienia protetyczne typu inlay i onlay.
Wypełnienia kompozytowe +-
Wypełnienie kompozytowe potocznie nazywane jest plombą, choć w nowoczesnym wydaniu ma niewiele wspólnego ze stosowanymi kiedyś mało estetycznymi wypełnieniami. Po pierwsze współczesne wypełnienia są niemal niewidoczne. Po drugie nakłada się je warstwami i każdą z osobna utwardza, co daje doskonałe dopasowanie i przez to lepsze efekty.
W Ortodencie stosujemy wyłącznie wysokiej jakości materiały, które są bardzo trwałe i niezwykle estetyczne. Różnorodna kolorystyka barw kompozytów daje nam duże możliwości uzyskania efektu kosmetycznego zbliżonego transparencją i barwą do naturalnego uzębienia.
Nasze wypełnienia są światłoutwardzalne. Lekarz nakłada kolejne warstwy wypełnienia i ma czas, by odpowiednio je wymodelować. Nie musi ścigać się z czasem i czekać aż plomba stanie się twarda. Po wymodelowaniu każdej z warstw są one utwardzane za pomocą lamp polimeryzacyjnych najnowszej generacji. Dzięki temu wypełnienie zyskuje swoją ostateczną twardość i trwałość wtedy, kiedy stwierdzi lekarz. Ponadto samo utwardzenie trwa kilkanaście sekund więc Pacjent nie musi wstrzymywać się z jedzeniem pokarmów po wizycie.
Wypełnienia kompozytowe nie są jednak doskonałe. Niestety się zużywają w wyniku ścierania. Średnio takie wypełnienie utrzymuje się od 3 do 5 lat i po tym czasie należy je uzupełnić lub wymienić. Ponadto wypełnienia te daje się stosować wyłącznie w przypadku małych ubytków. W przypadku znacznej utraty tkanek zęba np. brak ścianek lub punktów stycznych z zębami sąsiednimi najlepszym rozwiązaniem są wypełnienia protetyczne takie jak inlay/onlay.
Inlay/Onlay +-
Inlay i Onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stanowią alternatywę dla wypełnień kompozytowych, szczególnie w przypadku dużych ubytków. Różnica wynika przede wszystkim z procesu leczenia. Wypełnienia kompozytowe nakłada się warstwami i utwardza, wypełnienia protetyczne wykonywane są w laboratorium i wstawiane w całości w miejsce ubytku.
Wkłady Inlay/Onlay wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranego wycisku. Technik jest w stanie wymodelować wypełnienie, by odwzorować anatomiczny kształt zęba, łączenie z bruzdami i miejscami stycznymi zębów. Tak przygotowane wypełnienia wkleja się w przygotowany wcześniej ubytek za pomocą specjalnych cementów i żywic. Osadzenie na takim łączeniu jest bardzo trwałe. Cementy i żywice gwarantują dobrą szczelność i nie wypłukują się.
Onlay i Inlay mają bardzo dużo zalet. Są bardzo trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Dzięki wykonaniu wkładów w laboratorium są one idealnie dopasowane, odwzorowują anatomiczny kształt zęba, dzięki czemu zachowuje on swoje pierwotne funkcje i wyglądają naturalnie.